Trasy - Polska
Trasy - Zagranica

'Łabędzie zamki' Ludwika II Bawarskiego

Strona: 5
palmę podtrzymującą niebo. Od południowo-zachodniej strony Holu jest wejście na galerię znajdującą się Sali Tronowej.

Z Górnego Holu wchodzimy do Sali Bardów (Śpiewaków), największego pomieszczenia w zamku. W 1867r. Ludwik II odwiedził zamek Wartburg niedaleko Eisenach gdzie ujrzał nowo udekorowaną Salę Bankietową, która zrobiła na nim tak ogromne wrażenie, że postanowił zbudować zamek z podobną salą. Sala Bardów w zamku Neuschwanstein jest kombinacją Sali Bardów i Sali Śpiewaków z zamku w Wartburgu ale nie jest kopią żadnej z nich. Sala ta ozdobiona jest scenami z życia Parsifala a na suficie umieszczono znaki zodiaku.
Ludwik II nigdy nie miał okazji usłyszeć muzyki Wagnera w Sali Bardów zamku Neuschwanstein. Pierwszy koncert wagnerowski odbył się w tej sali ponad 60 lat po śmierci Ludwika II.

Kuchnia zamkowa nie zmieniła się od czasów Ludwika II. Była wówczas szczytem osiągnięć nowoczesnej technologii. Wyposażono ją w bieżącą ciepłą i zimną wodę.
Kuchnia była używana tylko przez 2 lata, do 1884r. do śmierci króla w 1886r.

Wykonanie haftowanych, jedwabnych obić na fotele i krzesła w całym zamku zajęło 200 mniszkom aż 7 lat.

Dojście do zamku piechotą z centrum Hohenschwangau zajmuje ok. 40 min.

Zwiedzanie zamku Neuschwanstein możliwe jest tylko z przewodnikiem w języku niemieckim lub angielskim. Trwa ono ok. 35 minut. Podczas wycieczki wchodzi się po 165 schodach a schodzi po 181.

Możliwe jest również zwiedzanie zamku z elektronicznym przewodnikiem (audio guide). Ta forma zwiedzania zajmuje ok. 25 min i jest dostępna w kilkunastu językach a wśród nich również w języku polskim. Podczas zwiedzania z „audio przewodnikiem” będzie nam również towarzyszył przewodnik, który oprowadzi nas po zamku.

Zamek można zwiedzać w następujących godzinach:
Kwiecień – wrzesień: 9.00 – 18.00 (Kasa biletowa czynna w godz.: 8.00 – 17.00)
Październik – marzec: 10.00 – 16.00 (Kasa biletowa czynna w godz.: 9.00 – 15.00)

Zamek jest zamknięty: 1 stycznia, w „ostatki” (wtorek przed środą popielcową), 24 i 25 grudnia, 31 grudnia.

Bilety do zamku Neuschwanstein jak i do zamku Hohenschwangau można kupić w „Ticket-Center” znajdującym się w wiosce Hohenschwangau. Na biletach znajduje się numer wycieczki po zamku oraz godzina wejścia i trzeba koniecznie o tej godzinie być przed wejściem ponieważ bilet jest ważny tylko na to konkretne zwiedzanie.

Most Marienbrücke
W 1850r. Maksymilian II wybudował w prezencie urodzinowym most nad rzeką Pöllat dla swej żony Marie i stąd jego nazwa – Marienbrücke. Budowę zlecono firmie M.A.N. i było to arcydzieło nowoczesnej technologii w owych czasach. Z mostu roztacza się wspaniały widok na okoliczne góry i jeziora.

Ok. 93m pod mostem znajduje się wodospad Pöllat, do którego można podejść ze ścieżki łączącej zamek z mostem.

Dojście do mostu piechotą z pod zamku Neuschwanstein zajmuje ok. 10 min. Idąc dalej ścieżką można dojść do szczytu Tegelberg.

Tegelberg
Dojście na szczyt piechotą z mostu Marienbrücke zajmuje ok. 2-3 godziny, ale można tam się też dostać znacznie szybciej kolejką linową ze Schwangau. Stąd roztacza się najpiękniejszy widok na oba zamki (a szczególnie Neuschwanstein) z Alpami Bawarskimi, Jeziorem Łabędzim i jeziorem Alpsee w tle.

Oprócz powyższych atrakcji warto również zobaczyć wioskę Schwangau, miasto Füssen, Allgäu a także posłuchać muzyki w zamkowych murach.


Cennik biletów do
<< 1 2 3 4 5 6 >>
Kalendarium
Relacje z imprez
Relacje z wypraw
Poradniki
Sprzęt
Kursy walut
EUR4,1310 PLN
USD3,0503 PLN