Trasy - Polska
Trasy - Zagranica

'Łabędzie zamki' Ludwika II Bawarskiego

Strona: 2
żyrandol z łabędziami. Jest tu również olbrzymia rzeźba ze srebra przedstawiająca kopię studni Ludwika w Ludwigshefen.

Apartamenty króla znajdują się na kolejnym piętrze. Zwiedzanie zaczynamy od Sali Jadalnej. Na ścianach możemy podziwiać legendy o Dietrichu z Berna oraz sagi Wikinii. Na stole znajdują się ogromne ilości nakryć z brązu z motywem sagi Nibelungów. Stoi tu również popiersie króla Ludwika II.

Dalej przechodzimy do garderoby króla, służącej również jako pokój muzyczny. Na ścianach widnieją malowidła prezentujące historię rodu Hohenstaufen. Znajduje się tu również pianino, na którym grywał zarówno Ludwik II jak i Ryszard Wagner prezentując swoje opery królowi. W kaplicy tego pokoju znajdują się także 2 cenne ikony, które król Ludwik II otrzymał od cara Aleksandra II, krucyfiks wykonany z lapis lazuri oraz portret Chrystusa.

Na ścianach następnego pomieszczenia, sypialni króla, znajdują się malowidła przedstawiające sceny z poezji Torquato Tasso, sufit zmienia swój kolor pod wpływem ukrytych lampek od koloru jasnego nieba aż po gwieździstą noc. Na podłodze leży barwny dywan. Na jednej ze ścian znajdują się małe drzwi prowadzące do sypialni królowej oraz drugie do małej łazienki.

Dalej przechodzimy do biblioteki króla. Na jej ścianach znajdują się malowidła prezentujące sceny z historii rodu Welfenów, książąt rządzących Bawarią przed rodziną Wettelsbachów. Ostatni z rodu Welfenów – Henryk Lew był założycielem miasta Monachium.

Następne pomieszczenie króla to pokój Authari. Na ścianach znajdują się sceny z życia bohatera bawarskiej sagi, króla Longobardii - Authari. Gościem tego pokoju bywał Ryszard Wagner.

Następny, a jednocześnie ostatni udostępniony do zwiedzania to pokój rycerski. Na ścianach umieszczono malowidła przedstawiające sceny z życia średniowiecznego rycerza. Pokój wyposażono w cedrowe meble. Na stole umieszczono kasetę na dokumenty będącą darem miast bawarskich dla księcia regenta Luitpolda z okazji jego 18-stych urodzin. Przy wyjściu umieszczono srebrną tarczę będącą prezentem ślubnym dla księcia Maksymiliana i jego żony od 155 przedstawicieli arystokracji bawarskiej. Jest tu też pokryty skórą fotel, z którego często korzystał król Ludwik II.

Dojście do zamku piechotą z centrum Hohenschwangau zajmuje ok. 20 min.

Zwiedzanie zamku Hohenschwangau możliwe jest tylko z przewodnikiem w języku niemieckim lub angielskim.

Możliwe jest również zwiedzanie zamku z elektronicznym przewodnikiem (audio guide). Ta forma zwiedzania dostępna jest w kilkunastu językach a wśród nich również w języku polskim. Podczas zwiedzania z „audio przewodnikiem” będzie nam również towarzyszył przewodnik, który oprowadzi nas po zamku.

Zamek można zwiedzać w następujących godzinach:
Kwiecień – wrzesień: od 8.00 (Kasa biletowa czynna w godz.: 8.00 – 17.30)
Październik – marzec: od 10.00 (Kasa biletowa czynna w godz.: 9.00 – 15.30)

Zamek jest zamknięty 24 grudnia.


Neuschwanstein
W Alpach bawarskich nad brzegiem rzeki Pöllat wznosi się wspaniały, wręcz bajkowy zamek Ludwika II Bawarskiego - Neuschwanstein. Początkowo Ludwik II nazwał zamek: Nowy Hochenschwangau, jako że był on rozwinięciem idei zamku ojca ale po jego śmierci nazwę zmieniono. Zamek w stylu neoromańskim zaprojektował oraz nadzorował budowę Christian Jank – monachijski scenograf teatralny. Jego pierwowzorem była potężna gotycka warownia Wartburg, której wygląd jest jednak zdecydowanie bardziej surowy. Budowa rozpoczęła się 5 września 1869r. na ruinach dwu małych zamków: Vorder- i
<< 1 2 3 4 5 6 >>
Kalendarium
Relacje z imprez
Relacje z wypraw
Poradniki
Sprzęt
Kursy walut
EUR4,1310 PLN
USD3,0503 PLN