Trasy - Polska
Trasy - Zagranica

'Łabędzie zamki' Ludwika II Bawarskiego

Strona: 1
Dwa znajdujące się obok siebie zamki z łabędziem w nazwie to Hohenschwangau i Neuschwanstein. Oba związane są z Ludwikiem II Bawarskim. W pierwszym spędził wiele lat swej młodości a drugi sam wybudował zainspirowany właśnie zamkiem ojca oraz otaczającymi go górami.

Zwiedzanie proponujemy rozpocząć rano od zamku Hochenschwangau, potem wejść na nowszy, bajkowy zamek Neuschwanstein, most Marienbrücke oraz na szczyt Tegelberg. Na szczyt można również wjechać kolejką linową ze Schwangau.

Hohenschwangau
Książe Maksymilian II Bawarski (późniejszy król i jednocześnie ojciec Ludwika II Bawarskiego) przebudował zrujnowany zamek Schwanstein w latach 1832 – 1836 w stylu gotyckim i nazwał go Hohenschwangau. Stary zamek należał do rodu rycerzy Schwangau, którzy herbie mieli łabędzia (po niem. Schwan). Powstał on w XII w. jako twierdza obronna a od XVI w. popadał w ruinę.

Nowy zamek Hohenschwangau został ozdobiony motywami inspirowanymi legendami i poezją o rycerzu-łabędziu Lohengrinie. Łabędź pojawia się w wielu miejscach wystroju zamku.

Do zwiedzania na zamku Hochenschwangau udostępniono 14 odnowionych i w pełni wyposażonych pomieszczeń, które znajdują się na 2 kondygnacjach. Zwiedzanie rozpoczynamy od kaplicy, która wcześniej była pomieszczeniem służącym przetrzymywaniu broni. Obecnie znajduje się tu niewielki ołtarz z ok. 1460r., Xvi-wieczna zbroja, obrazy przedstawiające cesarza Ludwika Bawarskiego oraz Księcia elektora Maksymiliana z Wittelsbach.

Dalej wchodzimy po schodach na pierwsze piętro do Pokoju Bilardowego, w którym po środku stoi stół bilardowy z czasów króla Maksymiliana II, na ścianach znajdują się kolekcje odznaczeń otrzymanych przez członków rodziny królewskiej. Warto zwrócić też uwagę na pięknie zdobioną podstawę pod księgę pamiatkową. Wcześniej pomieszczenie to służyło oczekiwaniu na audiencję u króla.

Kolejne pomieszczenie to Hall Łabędziego Rycerza, który wcześniej był jadalnią. Na ścianach namalowano tu sceny z legendy o Lohengrinie. Na suficie znajdują się neogotyckie ornamenty, również wszystkie pomieszczenia Na sole stoją 3 bogato zdobione srebrne przedmioty, które otrzymał w darze od ludu po ślubie z księżniczką Marią Hohenzollern. Przy stole znajdują się krzesła pokryte wytłaczaną skórą. Stoi tu również bogato intarsjowane pianino Marii.

Dalej przechodzimy do garderoby królowej Marii. Na ścianach namalowano sceny z historii starej rodziny królewskiej z Wittelsbach zwanej „Schyren”. Obecna nazwa pokoju to – Pokój Schyren. Znajduje się tu także litografia z wizerunkiem króla Maksymiliana II, popiersie Marii oraz fotografie ich synów – Ludwika i Ottona.

Następny pokój to sypialnia królowej w stylu tureckim. Malowidła na ścianach przedstawiają sceny z wizyty księcia Maksymiliana w Grecji i Turcji w 1832/1833r.. Znajdujące się tu sofy to dar sułtana Muhameda II dla księcia.

Kolejne pomieszczenie to Pokój dzienny królowej (zwany również Pokojem miejscowej historii). Na ścianach znajdują się malowidła przedstawiające historię poprzedniego zamku oraz osoby z nim związane – Hiltpolda z Schwangau, księcia Kordiana i reformatora Martina Luthera.

Przechodzimy do poczekalni dla gości królowej. Malowidła naścienne w tym pomieszczeniu przedstawiają historię narodzin Karola Wielkiego. Na stojącym po środku stole stoi puchar z brązu będący darem od ksiecia regenta Luitpolda.

Naprzeciwko poczekalni znajduje się drugi pokój dzienny królowej (zwany również Pokojem Pani Zamku). Na ścianach znajdują się tu płótna przedstawiające sceny z życia pani średniowiecznego zamku - Agnes. Pod sufitem wisi srebrny
<< 1 2 3 4 5 6 >>
Kalendarium
Relacje z imprez
Relacje z wypraw
Poradniki
Sprzęt
Kursy walut
EUR4,1310 PLN
USD3,0503 PLN