Trasy - Polska
Trasy - Zagranica

Bojnice - baśniowy zamek, ZOO i wody termalne

Strona: 1
Główną atrakcją Bojnic jest wspaniały, wręcz bajkowy zamek wraz z otaczającym go parkiem. Swoim wyglądem przypomina zamek Disney’a (wzorowany na zamku Neuschwanstein w Bawarii) czy też zamki nad Loarą we Francji. Zamek znajduje się na wzgórzu na zachód od miasta. Pod zamkiem znajduje się trawertynowa jaskinia z dwoma jeziorkami. Obok zamku mieści się najstarsze i największe na Słowacji ZOO (znajduje się tu około 270 gatunków zwierząt i ponad 2600 okazów na powierzchni 42 hektarów). Bojnice słyną również z położonego tu kąpieliska termalnego (wody o temperaturach od 28 do 52 stopni Celsjusza), w którym leczy się choroby układu nerwowego i narządów ruchu. W mieście można również miło spędzić czas w zabytkowym centrum, zobaczyć gotycki kościół w mieście oraz wybrać się na wycieczkę jednym z licznych szlaków górskich. Baza turystyczna tego małego miasta (ok. 5 tys. mieszkańców), choć jednocześnie jednego z najpiękniejszych miast Słowacji, jest dobrze rozwinięta.

Wykopaliska archeologiczne dowodzą, że na tych terenach przebywał już człowiek neandertalski.

Zamek w Bojnicach został wzniesiony w XII w. Najstarsza pisemna wzmianka o zamku pochodzi z 1113r. z dokumentów opactwa Zaborskiego. Był to wówczas gród drewniany postawiony na istniejącym tu poprzednio grodzisku. Początkowo gród był majątkiem królewskim oddawanym w dziedziczne użytkowanie podległym królowi wielmożnym. Pierwszym właścicielem grodu, o którym przetrwały informacje pisemne był Matúš Čák Trenčiansky.

Prawa miejskie Bojnice otrzymały w XIV w. a od XVI w. stały się szerzej znane dzięki leczniczym właściwościom miejscowych wód termalnych. W 1643r. zamek przejmuje węgierska rodzina magnacka Pálffych. Za ich panowania w mieście rozbudowane zostało uzdrowisko oraz wybudowano budowle obronne, głównie w celu obrony przed Turkami. Obecny wygląd zamku to wynik gruntownej przebudowy w stylu neogotyckim dokonanej w latach 1889-1910 przez hrabiego Jána Pálffy’ego, który władał zamkiem od 1852r.

We wnętrzach zamku znajduje się ogromna kolekcja zabytkowych mebli, obrazów (głównie rodziny Pálffych oraz dynastii Habsburgów), porcelany i innych przedmiotów. Warto zwrócić szczególną uwagę na ołtarz z galerią świętych wykonany przez florenckiego mistrza Nardo di Cione w XIV w. Kolejnym miejscem wartym dokładniejszego obejrzenia jest reprezentacyjne wnętrze zwane Złotą Salą. Znajdują się w niej ogromne ilości rzeźb oraz obraz ukazujący przybycie posłów tureckich do Wenecji. Kolejnym ciekawym pomieszczeniem jest Sala Zimowa z fajansowym kominkiem i barokowymi obrazami na ścianach, w której grano w ruletkę i bilard.

Corocznie zamek odwiedza ponad 350tys. Turystów co czyni go najczęściej odwiedzaną atrakcją na Słowacji.

W zamku odbywają się okolicznościowe imprezy:
  • Tydzień walentynkowy
  • Festiwal duchów i straszydeł (przełom kwietnia i maja)
  • Bojnickie lato kulturalne
  • Dni rycerskie
  • Szlacheckie Boże Narodzenie
  • Trzech Króli
Zamek otwarty jest cały rok. Od 1 maja do 30 września w godz. 9.00 – 17.00 a od 1 października do 30 kwietnia w godz. 10.00 – 15.00. W lipcu i sierpniu przez cały tydzień a w pozostałych miesiącach we wszystkie dni oprócz poniedziałków.

Turystów oprowadzają przewodnicy w historycznych strojach.

Ceny biletów:
<< 1 2 >>