Trasy - Polska
Trasy - Zagranica

Toruńskie pierniki i ziemia chełmińska

Ziemia chełmińska odegrała ważną rolę w kształtowaniu granic w XIII w. Stąd zakon krzyżacki rozpoczął ekspansję na północny – wschód. Na zdobytych terenach powstawały pierwsze ceglane budowle, dlatego też okolice te zachwycają nas swoją architekturą. Najbardziej atrakcyjnym miastem na tym szlaku jest Toruń. To miejsce zauroczy nawet najbardziej wybrednych turystów. Każdy znajdzie coś dla siebie. Gdy obejrzymy już wszystkie gotyckie budowle możemy odpocząć na rynku. Jest tam bardzo duży wybór barów, pubów, restauracji i kawiarni.

Nie możemy jednak zapomnieć że ziemia chełmińska to nie tylko Toruń. Warto zwiedzić również okoliczne miejscowości. Koniecznie trzeba zobaczyć zamki w Golubiu-Dobrzyniu, Radzyniu Chełmińskim, Brodnicy, Pokrzywnie. Nie możemy zapomnieć także o renesansowym ratuszu w Chełmnie, ośrodku chopinowskim w Szafarni. Ziemia chełmińska to słabo zalesione tereny równinne. Jedynie w okolicach Brodnicy jeziora ukryte są wśród bujnych lasów. Rzeka Drwęca jest świetnym miejscem na spływy kajakowe. Okolice te warto odwiedzić o każdej porze roku. Najlepiej jednak uczynić to w sezonie, gdyż wtedy wszystko jest czynne. Będąc o innej porze roku mogą spotkać nas pewne niespodzianki i trudności.
Toruń to najbardziej znane miasto ziemi chełmińskiej, to tu urodził się nasz słynny astronom – Mikołaj Kopernik. Dziś Toruń posiada jedną z najpiękniejszych starówek wśród polskich miast.
Zwiedzamy pozostałe zabytki Torunia, udajemy się do Planetarium, a potem jedziemy do Golubia-Dobrzynia aby zobaczyć wspaniały zamek.
Tego dnia poruszamy się głównie szlakiem krzyżackich warowni.
Malowniczo położone Chełmno urzeka turystów średniowiecznym układem urbanistycznym oraz wieloma cennymi zabytkami.
Kalendarium
Relacje z imprez
Relacje z wypraw
Poradniki
Sprzęt
Kursy walut
EUR4,1310 PLN
USD3,0503 PLN