Trasy - Polska
Trasy - Zagranica

Archiwum aktualności

We wtorek w schronie Mussoliniego została otwarta wystawa prac współczesnych artystów. Schron przeciwlotniczy znajdujący się we włoskiej dzielnicy Eur zbudowano na rozkaz włoskiego dyktatora Benito Mussoliniego.

24.03.2009Obwodnica ominie Dolinę Rospudy

Droga będzie przebiegać przez miejscowość Raczki. Dzięki temu bagna Rospudy zostaną ocalone, a unijny obszar chroniony Natura 2000 nie zostanie przecięty. Zdaniem naukowców Rospuda to wyjątkowy na skalę europejską ekosystem. Autostrada ma powstać do 2013 roku. Już dzisiaj mieszkańcy wsi Raczki zapowiadają protesty.

19.03.2009LOT-owi grozi bankructwo LOT-owi grozi bankructwo

Według dziennika "Puls Biznesu" liniom lotniczym grozi bankructwo. Pomimo doświadczenia na rynku (linie istnieją 80 lat) do wyciągnięcia firmy z tarapatów potrzebny jest inwestor. Straty za zeszły rok to 700 milionów złotych. Największe straty przyniosły transakcje zabezpieczające na paliwo. Z powodu braku ustawy Skarb Państwa nie może się wycofać z udziału w PLL LOT

18.03.2009Niemcy - najwięcej podróżują

W zeszłym roku najwięcej pieniędzy na podróże wydali Niemcy. Według DRV (zrzeszenie niemieckich biur podróży) nasi zachodni sąsiedzi na zagraniczne podróże wydali 67 miliardów euro. Najczęściej odwiedzają Hiszpanię, Włochy i Austrię.

W poniedziałek w Obserwatorium Meteorologicznym na Śnieżce doszło do załamania górnej części dysku budynku. Prawdopodobnie przyczyną katastrofy był silny wiatr.

Władze województwa podlaskiego pragną, aby ich region wziął udział w konkursie na nowe siedem cudów świata. Konkurs organizuje szwajcarska fundacja "New 7 Wonders".

W środę pracownicy IMGW odczuli niewielki wstrząs. Natomiast w czwartek meteorolodzy zauważyli, że ściany i podłoga budynku zaczyna pękać. W obawie o bezpieczeństwo ludzi nastąpiła ewakuacja.

13.03.2009Profesjonalna trasa biegowa

Dzisiaj nastąpiło uroczyste otwarcie trasy biegowej w Dolinie Chochołowskiej w Zakopanem. Na biegaczy czeka 10 km trasa. Jest ona bezpłatna. Składa się z pętli dla zawodowców oraz dla amatorów. Trasa powstała dzięki góralom, którzy zgodzili się by przez ich grunty przebiegała trasa narciarska.

W Tatrach i na Podhalu panują dobre warunki narciarskie. W dolinach temperatura utrzymuje się w granicach zera, a wysoko w górach jest nawet minus dziewięć.

14 marca w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie odbędzie się II Festiwal Polarny. Zorganizowany jest on w ramach obchodów zakończenia IV Międzynarodowego Roku Polarnego.

Od początku roku służby parku wystawiły około 100 mandatów. Głównym wykroczeniem narciarzy jest jazda na nartach poza wyznaczonymi trasami Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Złotą monetę można podziwiać tylko dzisiaj miedzy 15 a 18 w holu Muzeum Narodowego. Największa na świecie moneta ma pół metra średnicy, 3 cm grubości i 100 kg kruszcu.

Po raz pierwszy polska impreza narciarska znalazła się w Światowej Lidze Biegów Długodystansowych (Worldloppet Ski Federation). Dzięki temu impreza zyskała znaczny rozgłos.

Właściciele kwater i pensjonatów zapowiadają, że ceny noclegów znacznie wzrosną. Powodem jest droższa elektryczność, woda, wywóz nieczystości. Wzrost kosztów sprawi, iż nocleg będzie droższy o około 10 zł więcej od osoby niż w zeszłym roku.

Do ZOO przyjechały najmniejsze na świecie kręgowce oraz największe drapieżniki Madagaskaru.

Słowacy wszelkimi sposobami chcą przyciągnąć polskich narciarzy na swoje stoki. Na Krupówkach pojawiły się bilbordy, banery reklamowe, rozdawane są kupony rabatowe, a nad Zakopanem latał balon promujący słowackie ośrodki narciarskie.

Tą nietypową wystawę można oglądać w Zachęcie do 26 kwietnia. Przez zabawę dzieci mogą zapoznać i oswoić się ze sztuka współczesną.

W miniony weekend w warszawskiej hali EXPO XXI odbyły się V Targi ROWERY 2009 pod patronatem Prezydent m.st.Warszawy Pani Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Pod koniec marca w Rzeszowie zostanie otwarte Muzeum Dobranocek. Na początek zostanie zaprezentowany 13 minutowy film "Len".

Zgodnie z umową zawartą pomiędzy Muzeum Warmii i Mazur oraz samorządem wojewódzkim na Polach Grunwaldu zostanie wykonany szereg prac konserwatorskich i budowlanych.

W tym roku rozpocznie się budowa mostu w Cieśninie Mesyńskiej. Most o długości 3600 m połączy Sycylię z Kalabrią. Prace budowlane potrwają do 2016 roku.

Na południu województwa lubuskiego dokonano niesamowitego odkrycia. Tamtejsze Wzgórze Miłości zdaniem archeologów to prawdopodobnie wczesnośredniowieczny gród Ilavia.

Zgodnie z tradycją w ostatni dzień karnawału zjada się tyle blinów i placków "aby brzuch był twardy jak czoło".

Podziemną trasę turystyczną ma przygotować do 2010 roku Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. W podziemiach Rynku Głównego ma powstać trasa "Śladami historycznej tożsamości Krakowa".

23.02.2009Bitwa na pomarańcze

We Włoszech w minioną niedzielę odbyła się tradycyjna, karnawałowa bitwa na pomarańcze. Bitwa miała miejsce w Ivrei na północy Włoch. Podczas bijatyki zostały ranne tylko dwie osoby. Kolejne bitwy zostaną stoczone w poniedziałek i we wtorek. Bitwa jest metaforą buntu i walki z tyranem. Jej historia sięga połowy XIX wieku.

20.02.2009Symbol Warszawy

Wczoraj Cech Rzemiosła Spożywczego, Związek Rzemiosła Polskiego oraz władze miasta ogłosiły konkurs na recepturę nowego ciastka, które ma kojarzyć się ze stolicą Polski.

W Tłusty Czwartek rozpoczął się I Międzynarodowy Festiwal Zwyczajów i Tradycji Karnawałowych Carnavalia. Impreza potrwa cztery dni.

18.02.2009Nowy zakaz w Wielkiej Brytanii

Na stacji kolejowej Warrington Bank Quay w Cheshire na północy Wielkiej Brytanii wprowadzono zakaz całowania się na pożegnanie. Przepis ma ułatwić pasażerom dostęp do pociągu oraz zapobiec gromadzeniu się tłumów. O nowym przepisie informują specjalne znaki. Za złamanie zakazu nie grozi żadna kara. Utworzono również specjalną "Strefę Pocałunków" na której podróżni mogą się pożegnać.

Handel kością słoniową przyczynia się do wyginięcia słoni w Azji Południowo- Wschodniej. Kość słoniowa w Wietnamie osiąga najwyższą cenę na świecie.

Po kilku dniach odwilży w górach zaczął padać śnieg. Przybyło około 10 cm. Na trasach narciarskich pokrywa śnieżna wynosi od 40 do 80 cm.

We wtorek lawina, która zeszła w Dolinie Kondratowej porwała grupę turystów. Na szczęście turyści sami się wydostali spod śniegu. GOPR-owcy nie byli potrzebni.

W Rzymie poniżej Tybru płynie druga rzeka, która jest źródłem energii geotermicznej. Mogłaby ona ogrzewać wiele rzymskich osiedli.

09.02.2009Słabnąca złotówka cieszy Polaków

Słaby złoty cieszy Polaków mieszkających przy południowo-wschodniej granicy. Na przygraniczne targi masowo przybywają Słowacy. Dla nich w Polsce jest bardzo tanio. Kupują wszystko. Począwszy od artykułów spożywczych a na meblach kończąc. Tak więc niektórzy cieszą się ze słabej złotówki bo zarobią znacznie więcej niż wtedy gdy złoty był silny.

Podczas pierwszego terminu ferii górale narzekali, że turystów jest mniej niż w zeszłym roku. Byli rozczarowani, gdyż liczyli na Warszawiaków a ci nie przyjechali tak tłumnie.

05.02.2009Brawura narciarzy

Prawie 300 razy ratownicy GOPR-u interweniowali na stokach w pierwszych tygodniach ferii. Przyczyną wypadków zazwyczaj była brawura oraz przecenianie własnych umiejętności. Stoki z reguły były dobrze przygotowane i oznaczone. To bezmyślność ludzi jest przyczyną tragedii. U narciarzy najwięcej uszkodzeń było kończyn dolnych, natomiast u snowboardzistów kończyn górnych.

Od marca w Katowicach rozpocznie swoją działalność muzeum upamiętniające bohaterów serialu "Stawka większa niż życie". Placówkę założył Piotr Owcarz. Wspierają go władze miasta oraz Instytucja Filmowa Silesia.

Tropical Islands to znakomite miejsce na zimowy wypoczynek. Wyjeżdżając do naszych zachodnich sąsiadów możemy poczuć się jak w tropikach.

Od kwietnia w Wachu w powiecie ostrołęckim będzie działało Prywatne Muzeum Kurpiowskie. Jego właścicielem jest Zdzisław Bziukiewicz.

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego podpisał dokumenty dotyczące rozwoju Pojezierza Iławsko-Ostródzkiego i rejonu Kanału Elbląskiego.

Każdy kto jechał na Mazury wie jak wyglądają lokalne drogi. Są kręte, wąskie i niebezpieczne. Stąd też inicjatywa władz, aby poprawić bezpieczeństwo na mazurskich drogach.

29.01.2009Nowa usługa na lotnisku w Warszawie

Na lotnisku w stolicy uruchomiono usługę foliowania bagażów. Dzięki tej usłudze pasażer będzie miał dodatkowo zabezpieczony bagaż. Zafoliowanie zabezpiecza przed kradzieżą, zamoknięciem oraz otwarciem bagażu. Jest to usługa dodatkowa. Koszt foliowania wynosi 25 zł.

28 marca o 20.30 w ramach akcji "Godzina dla Ziemi" zgasną na całym świecie światła. Jest to sygnał do walki z globalnym ociepleniem.

Na Bałtyku zaobserwowano dwie plamy substancji ropopochodnej. Znajdowały się one 20 mil morskich na północ od Łeby. Aktualnie przemieszczają się na zachód.

W poniedziałkowe popołudnie na Gubałówce doszło do groźnego zdarzenia. Spłoszony koń zaprzęgnięty do sań stratował ludzi.

Od poniedziałku na Równi Krupowej będzie można pojeździć na największym w Polsce lodowisku. Tafla ma 1600 metrów kwadratowych powierzchni.

Bukowina Tatrzańska powstała 400 lat temu. Jej urocze położenie sprawia, że do tej górskiej miejscowości przyjeżdżają amatorzy sportów zimowych oraz górskich wycieczek. Bukowina znana jest również z organizowanych imprez folklorystycznych: Sabałowych Bajań i Góralskiego Karnawału.

20.01.2009Pierwszy strajk w Alitalii Pierwszy strajk w Alitalii

Alitalia powstała w wyniku przejęcia linii lotniczych przez włoskich inwestorów. Sześć dni po powstaniu Alitalii stewardessy i stewardzi rozpoczęli strajk. Protest miał miejsce w miniony poniedziałek. Trwał cztery godziny. Powodem strajku jest zła sytuacja pracowników w nowej firmie.

Do Wielkiej Brytanii przyjeżdża coraz mniej turystów. Powodem jest opryskliwa obsługa hotelowa. Coraz więcej turystów wybiera inne państwa, w których dba się o klienta.

09.01.2009Kara za zabicie rysia Kara za zabicie rysia

Za zabicie rysia (zwierzę chronione) grozi niemieckiemu myśliwemu kara w wysokości 6 tysięcy euro. Do incydentu doszło na Litwie w miniony czwartek. Przed polowaniem myśliwi uzyskali pozwolenie na odstrzał dzików, wilków, lisów i borsuków. Prawdopodobnie do zdarzenia doszło doszło przez przypadek. Dla litewskiego Ministerstwa Ochrony Środowiska nie jest to żadne wytłumaczenie i myśliwy będzie musiał ponieść karę.

Rząd USA zapowiedział powstanie największego na świecie rezerwatu morskiego. Ochrona mają zostać objęte amerykańskie terytoria na Oceanie Spokojnym.

07.01.2009Międzynarodowy Festiwal Rzeźb Śnieżnych i Lodowych

W Harbinie na północy Chin rozpoczął się wyjątkowy i największy na świecie festiwal. Po raz pierwszy odbył się on w 1963 roku. Zbudowane z lodu i śniegu miasteczko odwiedzi 800000 turystów. W tym roku uczestnicy musieli niestety korzystać ze sztucznego śniegu. Są to niestety skutki globalnego ocieplenia. Na festiwalu można obejrzeć największego śnieżnego mikołaja. W 2007 roku powstała największa na świecie rzeźba z lodu i śniegu - replika Wodospadu Niagara.

Za sprawą filmu "Ojciec Mateusz" emitowanego w telewizji Sandomierz zyskuje popularność. Dzięki serialowi miasto zaczyna cieszyć się ogromną popularnością.

Władze miasta planują na wiosnę zatopić wojskowy kuter "Bryza". Ma on się stać atrakcją dla płetwonurków. "Bryza" zostanie zatopiona na przełomie kwietnia i maja w Zatoce Puckiej 200 m od brzegu.

2008 rok w Biebrzańskim Parku Narodowym był rokiem motyla. Obecny rok będzie rokiem bobra. Szacuje się że na Podlasiu żyje 15 tysięcy bobrów.

Problemy z załatwieniem wiz oraz światowy kryzys sprawi, iż w tym roku Polskę odwiedzi mniej Ukraińców, Białorusinów i Rosjan.

W święta na Krupówkach nie było zbytnich tłumów. Ma się to zmienić w Sylwestra. Już teraz do zimowej stolicy Polski nadciągają tłumy turystów. Na ulicach Zakopanego tworzą się korki, aż strach pomyśleć co się będzie działo jutro.

Spadające głazy zablokowały drogi dojazdowe do sanktuarium maryjnego w Hiszpanii. Klasztor jest jedną z największych hiszpańskich atrakcji. Uszkodzone zostały również tory kolejowe.

W niedzielne popołudnie został unieruchomiony wyciąg krzesełkowy w Istebnej w Beskidach. Przyczyną awarii było uszkodzenie mechanizmu sterowania.

Zdaniem amerykańskiego wydawcy przewodników DK Eyewitness Travel Gdańsk został jednym z 10 miast polecanym do odwiedzenia. Listę polecanych miast opublikował brytyjski "The Times".

Brak śniegu w górach sprawił, iż wielu turystów odwołało rezerwacje na okres świąteczno-noworoczny. W obawie przed nieczynnymi trasami narciarze zmieniają swoje plany wyjazdowe.

Funtem będzie można płacić w dwudziestu punktach handlowych do 4 stycznia. Wybicie takiej charakterystycznej monety ma za zadanie przyciągnąć turystę na zakupy.

21.12.2008Rekord Mikołajów w Bukareszcie Rekord Mikołajów w Bukareszcie

Dzisiaj ulicami stolicy Rumunii przemaszerowało 4 tysiące Mikołajów. Maszerowali przy dźwiękach kolęd. Najmłodszym rozdawali drobne upominki. W ten sposób pobili dotychczasowy rekord Guinnessa, który ustanowili tajwańscy Mikołajowie. W Bukareszcie planowane jest również pobicie rekordu Guinnessa na najdłuższą kiełbasę i najdłuższe ciasto.

W sobotę oficjalnie została otwarta nowa stacja narciarska, która powstała w wyniku połączenia wyciągami terenów Muszyny i Wierchomli. Inwestycja kosztowała 50 mln zł.

16.12.2008Powódź w Rzymie

Rezultatem ulewnych opadów jest zalanie głównych rzymskich dróg. Największe podtopienia mają miejsce na Ardeatina i Laurentina. Tam też utknęły dziesiątki samochodów. Ludzie z zalanych aut transportowani są helikopterami. Akcja ratownicza trwa wielu podtopionych dzielnicach miasta.

15.12.2008Więcej kozic w Tatrach

Podczas liczenia kozic (czynność tą wykonują przyrodnicy dwa razy do roku) okazało się że jest ich o 241 sztuk więcej niż w zeszłym roku. W Tatrach obecnie żyje 770 kozic, z czego 170 po polskiej stronie gór. Kozica tatrzańska znajduje się na liście międzynarodowej Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych.

12.12.2008Szwajcaria w strefie Schengen

Wejście Szwajcarii do strefy Schengen oznacza brak kontroli osób przekraczających szwajcarską granicę. Nowe przepisy zapewniają swobodny przepływ ludności pomiędzy krajami unijnymi. Na lotniskach nowe przepisy zaczną obowiązywać pod koniec marca. Na granicach nadal kontrolowane będą ciężarówki, które przewożą towary, gdyż Szwajcaria nie należy do europejskiej unii celnej. Będą również obowiązywać ograniczenia przewozu alkoholu i papierosów.

Specjaliści ratują drzewa, które znajdują się wokół pałacu w Kąśnej Dolnej. Rośliny osobiście sadził Ignacy Jan Paderewski. Już wtedy utrzymanie pałacu oraz 11 hektarowego parku było bardzo kosztowne.

10.12.2008Snowvillage w Kittili - Hotel-Igloo w Laponii

Dzisiaj otwarto największy lodowy hotel w Finlandii. Temperatura waha się od 0 do -5 stopni Celsjusza. Łóżka oraz meble wykonane są z lodu. Do dyspozycji gości jest lodowy bar i restauracja. Klienci dostaną śpiwory oraz specjalne instrukcje jak przetrwać noc. Rano goście hotelowi mogą liczyć na szklankę gorącego soku porzeczkowego. Ci którzy zmarzną mogą przenieść się do zwykłych ogrzewanych pokoi. Za nocleg dwóch osób zapłacimy 120 ero. Trzeba jednak się śpieszyć gdyż wiosną po hotelu nie będzie śladu.

09.12.2008Promocja województwa Świętokrzyskiego

Regionalna Organizacja Turystyczna otrzyma od Unii Europejskiej 5,9 mln zł na promocję tego regionu Polski. Cała kampania promocyjna w latach 2008-2010 ma kosztować 7,5 mln zł. Kampania ma na celu promocję województwa, przedstawienie atrakcji, możliwości spędzenia wolnego czasu oraz wykreowanie pozytywnego wizerunku województwa.

Zgodnie z tradycją na Rynku w Krakowie w pierwszy czwartek grudnia rozpoczął się Konkurs Szopek. Konkurs przyciągnął do miasta rzesze turystów, którzy namiętnie fotografowali okazy.

03.12.2008Bez wiz do USA Bez wiz do USA

Od wielu lat borykamy się ze zniesieniem wiz do USA. Obecnie wydaje się to prawdopodobne. Jesteśmy coraz bliżej spełnienia amerykańskich kryteriów.

02.12.2008Pierwsi połamani narciarze

Pierwszym rannym narciarzem była pani z Poznania, która złamała rękę na Kotelnicy Białczańskiej. W zeszłym sezonie były 1693 wypadki narciarskie. Najwięcej rannych jest na najłatwiejszych i na zatłoczonych stokach. Najmniej wypadków jest na trasach na Kasprowym Wierchu. W ten rejon wybierają się jedynie doświadczeni narciarze. Ratownicy mają nadzieję, że w tym roku będzie mniej poszkodowanych.

01.12.2008Szybkie rowery marki Felt Szybkie rowery marki Felt

Zdaniem producenta są to najszybsze szosowe jednoślady na świecie. Dzięki aerodynamicznej konstrukcji na godzinę jazdy zaoszczędzamy 1 minutę. Przy rowerach z podwyższoną wytrzymałością rama i widelec (modele Team Issue i AR2) wykonane są z włókien węglowych UHC Nano. Zamontowano również aerodynamiczne koła Zipp 303 oraz osprzęt Dura-Ace 7900. Waga podawana przez producenta ma wynosić 6,79 kilograma.

28 listopada na sesji rady miasta przyjęto uchwałę o sprzedaży alkoholu w mieście. Pomysłodawcą tej ustawy jest kościelny.

27.11.2008Otwarcie sezonu narciarskiego w Korbielowie

29 listopada nastąpi otwarcie sezonu narciarskiego 2008/2009. W ośrodku narciarskim "Pilsko" narciarzom zostaną udostępnione trasy z Pilska do Hali Szczawiny, z Kopca do Hali Miziowej, oraz z Kopca do Hali Szczawiny.

20 listopada o godz. 19.00 w Klubie Mirage w Warszawie ogłoszono zwycięzcę Złotego Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej na najlepszy produkt turystyczny.

28 listopada w słowackim parku Snow Donovaly nastąpi otwarcie sezonu narciarskiego 2008/2009. W piątek będzie obowiązywać 50% rabat na karnety.

26.11.2008Ruszyły wyciągi w Szczyrku

Ostatnie opady śniegu umożliwiły uruchomienie wyciągów narciarskich. Obecnie w Szczyrku można pojeździć na Białym Krzyżu i na Bartusiu na Przełęczy Salmopolskiej.

W nocy w krypcie Świętego Leonarda zamontowano specjalny dźwig. Ma on podnieść 2 tonowy sarkofag w którym znajdują się zwłoki generała.

25.11.2008Konne liczniki

Rzymskie władze mają w planach zamontowanie miniprocesorów koniom ciągnącym dorożki. Będą one działały niczym "Czarna Skrzynka" w samolocie. Zarejestrują liczbę przebytych kilometrów oraz czas pracy zwierzęcia.

24.11.2008Atlantis-Atlantyda-Najdroższy Kurort Swiata Atlantis-Atlantyda-Najdroższy Kurort Swiata

Kurort otwarto w Dubaju, na wyspie w kształcie palmy. Wart jest 1,5 miliarda dolarów. W skład Atlantis wchodzi hotel oraz centra handlowe i rozrywkowe. W ceremonii otwarcia wzięły udział największe gwiazdy. Noc w luksusowym apartamencie ma kosztować 25 tysięcy dolarów.

Marion Cotillard, zdobywczyni Oscara za rolę Edith Piaf w filmie „Niczego nie żałuję" oraz mer Paryża Bertrand Delanoë zapalili milion żarówek.

19.11.2008Naśnieżanie Gubałówki

Wczoraj rozpoczęto śnieżenie górnej polany Gubałówki. Temperatura spadła do minus 8 stopni. Jeśli się nadal utrzyma minusowa temperatura to już niebawem stok zostanie udostępniony narciarzom. Przed sezonem poszerzono trasę, usunięto nierówności oraz zakupiono armatki. Jeszcze tylko przegląd kolei terenowo-linowej i sezon można rozpoczynać.

Od listopada do końca kwietnia w górskich kurortach gdzie ustawiono specjalne znaki obowiązuje nakaz posiadania opon zimowych. Gdy zobaczymy niebieski, okrągły znak z płatkiem śniegu i autem oznacza to iż musimy koniecznie mieć zimowe opony.

Ostatnio taki urodzaj grzybów był 10 lat temu. Intensywne opady deszczu oraz wysoka temperatura sprawiły iż jest prawdziwy wysyp "czarnego złota", jak się mówi o truflach.

Ciągłe kłótnie pomiędzy właścicielami działek przez które przebiegały trasy a właścicielami ośrodków narciarskich sprawiły, iż przez kilka lat narciarze szerokim łukiem omijali Szczyrk. Przyjazd do tej miejscowości wiązał się z ryzykiem czy trasy będą czynne.

17.11.2008Marsz Równości

W minioną sobotę w Poznaniu odbył się Marsz Równości. Wyruszył z Placu Mickiewicza, a zakończył się na Placu Wolności. Marsz odbył się z okazji Dni Równości i Tolerancji 2008. Po raz pierwszy odbył się w 2004 roku. Władze miasta wyraziły zgodę na marsz. Odbył się on bez zakłóceń i zamieszek.

Włoskie linie lotnicze przeżywają kryzys finansowy. Tymczasem koleje uruchamiają kolejne połączenia. Jeśli będzie tak dalej to kolej może zagrozić przewoźnikom lotniczym i stanie się dla nich silną konkurencją.

13.11.2008Nowa piramida w Egipcie Nowa piramida w Egipcie

W Sakkarze koło Kairu odkryto piramidę sprzed 4300 lat. Należy ona do królowej Seszseszet - matki faraona Tetiego. Archeolodzy prace w tej części nekropolii prowadzili od dwóch lat. Zdaniem dr Hawassa jest to 118 piramida, którą odkrytą jak dotąd w Egipcie.

12.11.2008ILS w Pyrzowicach ILS w Pyrzowicach

Od piątku w Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Pyrzowicach działa system naprowadzania samolotów -ILS. Dzięki niemu samoloty mogą lądować na lotnisku nawet przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Dzięki ILS-owi można obsłużyć więcej samolotów. Instalacja systemu kosztowała 3 mln. Instalacja ILS-u była konieczna, gdyż dotychczasowy system bywał zakłócany przez sygnały radiowe.

Od kilku lat można zaobserwować powiększającą się grupę miłośników historii. W związku z tym organizowanych jest wiele imprez historycznych. Również z okazji Święta Niepodległości w Warszawie organizowany jest cykl imprez.

07.11.2008Zamek Hluboká

Zamek Hluboká to pierwszy czeski zamek, który będzie czynny w sezonie zimowym. Do tej pory wszystkie zamczyska były dostępne dla turystów od wiosny do jesieni.

Firma Galeon ogłosiła pracę nad projektem 700 Raptor. W Polsce powstanie największy jacht motorowy o długości 21 metrów. Jego moc będzie przekraczać 3 tysiące koni mechanicznych. Ze względu na wielkość jachtu prace zostały przeniesione do nowej hali.

Od 1 lipca trwają prace remontowe na drodze do Morskiego Oka. Od 1 września szlak jest zamknięty dla turystów. Ekipy remontowe zabezpieczają osuwiska.

W Słowacji wysokogórskie szlaki zamykane są sezonowo od 1980 roku. Szlaki nieczynne są od 1 listopada 2008 roku do 15 czerwca 2009 roku.

Nareszcie zakończono prace przy budowie przejścia podziemnego pod ulicą Kościelisko (od Krupówek do stacji kolejki na Gubałówkę). Turyści będą mogli bezpiecznie przejść na targ oraz do kolejki na Gubałówkę.

03.11.2008Powódź w Wenecji Powódź w Wenecji

W sobotę po południu poziom wody w Wenecji wyniósł 108 cm. W wyniku wysokiej wody-"acqua alta" Centrum Historyczne Wenecji znalazło się pod wodą. Najbardziej narażone miejsca na wysoką wodę to nadbrzeża oraz plac św. Marka. Gdy poziom wody przekracza 80 cm to właśnie te miejsca są zalewane. Największa powódź miała miejsce 4 listopada 1966 roku, gdy poziom wody podniósł się o 194 cm.

1 listopada weszło w życie rozporządzenie Unii Europejskiej dzięki któremu linie lotnicze nie będą już mogły "naciągać" pasażerów. W cenę biletu muszą być wliczone wszystkie podatki i dodatkowe opłaty.

Forbes wraz z grupą ponad 75 ekspertów (liderzy biznesu turystycznego, dziennikarze turystyczni itp.), wybrali 400 najlepszych hoteli i ośrodków wypoczynkowych na świecie. Wybrano je z wcześniej utworzonej listy 800 najlepszych tego typu obiektów z wykluczeniem nowo powstałych i dopiero co wyremontowanych.

Do końca 2008 roku spółka córka LOT-u, Centralwings ma zamiar zamknąć swoją bazę w podkrakowskich Balicach. Baza na warszawskim Okęciu będzie działała nadal. Jest to wynik planu naprawczego firmy.

Właściciele wypożyczalni jachtów, restauratorzy oraz hotelarze narzekają na znaczny spadek ilości osób odwiedzających Mazury. Turyści co raz częściej wybierają Chorwację czy też Grecję. Przyczynia się do tego mocny złoty oraz pogoda.

08.08.2008SU-22 w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

W piątek (8 sierpnia) z Mirosławca przetransportowano do Warszawy samolot SU-22. Ten w pełni kompletny samolot przywieziono do stolicy trzema tirami. SU-22 będzie można oglądać w muzeum od dnia Wojska Polskiego tj. od 15 sierpnia.

Wraz z rozpoczęciem sezonu urlopowego nadszedł upragniony, długo oczekiwany wypoczynek. Nareszcie spełnią się marzenia, ziszczą się plany. Cały świat stoi przed nami otworem – piramidy, egzotyka, dreszczyk emocji, podróż w nieznane… Brzmi to bardzo pięknie, zapowiada się wspaniale. Jednak czy zdołamy przewidzieć wszystko, co może nas na wymarzonym urlopie spotkać?

Norwegia została Krajem Partnerskim tegorocznych Targów Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON, które w tym roku odbędą się w dniach 16 – 18 października 2008r.

W dniach 17 – 18 października 2008 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się 3. edycja Workshopu Turystyki Przyjazdowej BUY POLAND. To wydarzenie już na stałe wpisało się do programu wydarzeń towarzyszących największym w Polsce targom turystycznym – Targom Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON 2008 (16 – 18 października br.).

Sezon wakacyjny w pełni. To wyjątkowy czas na dalsze podróże, często połączone z tak popularnym wśród Polaków wędkowaniem. Prezentujemy Państwu poradnik dla wędkarzy „Gdzie i z czym na ryby?” przygotowany przez portal wędkarski wedkuje.pl

Wyjeżdżając do największych stolic europejskich – i nie tylko, nie jesteśmy już skazani na mieszkanie w hotelach czy pensjonatach. Możemy wynająć mieszkanie i tam spędzić weekend lub kilka dni. Teraz można w każdym mieście poczuć się jak jego rdzenny mieszkaniec.

Grupa Mondial Assistance ujawnia wakacyjne plany Europejczyków. Tego lata najmodniejsza jest Hiszpania. Polacy najliczniej odwiedzą Wyspy Brytyjskie.

W sobotę (2 sierpnia) odbyła się inscenizacja Bitwy o Twierdzę Nysa. W widowisku wzięło udział 400 żołnierzy z Czech, Węgier, Niemiec, Litwy i Polski.

02.08.2008Kolej gondolowa na Stóg Izerski

Pierwsi turyści wjadą na szczyt Gór Izerskich we wrześniu. Niestety nie udało się zgodnie z wcześniejszymi założeniami uruchomić kolejki na przełomie lipca i sierpnia (a szkoda bo byłaby to dodatkowa atrakcja dla turystów). Aktualnie odbywają się prace wykończeniowe. Tak więc jeszcze odbiór techniczny i będziemy mogli wjeżdżać na szczyt.

To pierwsze w tym sezonie informacje o sinicach. Zamknięto plaże w Gdyni, Orłowie i Sopocie. Sinice przemieszczają się w stronę Jelitkowa.

W piątek 1 sierpnia nastąpi zaćmienie słońca. Ma to miejsce gdy Słońce, Księżyc i Ziemia ustawią się w jednej linii. W Polsce będzie to częściowe zaćmienie.

28.07.2008Skorupiaki w Gdyńskim Akwarium

Niebywałą atrakcją akwarium stały się największe skorupiaki świata - kraby kamczackie. Są to jedyne takie okazy w Polsce. Najbliższe oceanarium posiadające kraby znajduje się w Berlinie. Aktualnie kraby-samiczki nie są zbyt duże. Rozpiętość ich odnóży może dojść nawet do 2 m. Sprowadzono je z rejonu Morza Beringa.

24.07.2008Tunel w Zakopanem

Burmistrz miasta zaproponował projekt budowy tunelu pod Krupówkami. Jego wybudowanie zmniejszyłoby korki w mieście. Deptak jest zamknięty dla samochodów co znacznie utrudnia ruch w mieście. Tunel miałby 50 metrów długości. Jeśli radni przyjmą propozycję tego projektu przygotowania do inwestycji rozpoczną się w tym roku. Wiąże się to oczywiście z zamknięciem Krupówek, ale warto trochę pocierpieć by żyło się lepiej.

19.07.2008Najpopularniejsze muzea

Dzięki francuskiej gazecie La Tribune powstał ranking najczęściej odwiedzanych muzeów. Dane dotyczą 2007 roku. Na pierwszym miejscu znalazł się francuski Luwr. Odwiedziło go 8 mln osób. Drugie miejsce zajęło Muzeum Brytyjskie. Zwiedziło go 5,4 mln turystów. Na trzecim miejscu znalazła się londyńska galeria Tate Britain. Odwiedziło ją 5 mln turystów. Z roku na rok przybywa miłośników sztuki. Galerie zaczynają przyciągać rzesze turystów. Dzięki temu wizyta w muzeum staje się prawdziwą przyjemnością a nie obowiązkiem.

Piaskowe rzeźby można podziwiać na plaży między Jelitkowem a Brzeźnem do końca sierpnia. Na ich wykonanie zużyto 1500 ton piasku. Pokryto je specjalnym żelem, który chroni posągi przed deszczem i wiatrem.

11.07.2008Wrocławski Ratusz dostępny przez internet

Późnogotycki rausz jest siedzibą Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Nie wychodząc z domu możemy zwiedzić Salę Wielką, Wójtowską, Mieszczańską, Książęcą, Skarbiec, Izbę Rady, Seniora oraz Kancelarię Pisarza Rady. Z zewnątrz możemy obejrzeć elewację zachodnią, południową i wschodnią.

11.07.2008Sportowcy we Władysławowie

12 lipca we Władysławowie rozpocznie się dziewiąta edycja Alei Gwiazd Sportu. Na deptaku sportowcy odsłonią swoje plakiety w formie gwiazd. podczas imprezy odbędzie się rajd rowerowy, bieg otwarty na 1 milę morską, turniej tenisowy. Wśród sportowców zobaczymy między innymi Krzysztofa Hołowczyca (kierowca rajdowy), Kazimierza Lipienia (zapaśnik), Helenę Pilejczyk (panczenistka).

Przed wyjazdem na wakacje koniecznie należy sprawdzić czy wybrane przez nas atrakcję nie będą zamknięte. Trochę to dziwne ale najbardziej znane obiekty będą remontowane.

23.06.2008Nowe atrakcje w Pradze

W Pradze turystom udostępniono nowe atrakcje. Są nimi klasycystyczna willa Karla Emanuela Richtera i winnice świętego Wacława. Gruntowny remont przeprowadził winiarz i reżyser filmowy Jaroslav Hykl. Planuje on otworzyć w tym miejscu trzy restauracje oraz uprawiać winogrona. Pierwsze wino turyści będą mogli skosztować za cztery lata.

Do tragicznego wypadku doszło 16.06.08. Podczas przeglądu Airbusa 320 silnik maszyny wessał młodego mechanika. Pracownik linii lotniczych LTE zginął na miejscu.

18.06.2008Bułgarzy blisko zniesienia wiz do USA Bułgarzy blisko zniesienia wiz do USA

Podpisana umowa o bezpieczeństwie granicznym i podróżach międzynarodowych z USA zbliża Bułgarię do zniesienia wiz. Dzięki porozumieniu między państwami będzie istniał lepszy przepływ informacji o podróżujących. Taki sam dokument podpisały już Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa oraz Słowacja.

Biuro Fly.pl przedstawiło raport z którego wynika, iż aż 60% Polaków podróżuje w parach. Rezerwacje dokonane przez singli to tylko 6%. Również podróżowanie w większych grupach nie cieszy sie popularnością.

12.06.2008Wypadek w Tatrach

Turysta poślizgnął sie na śniegu na szlaku pod Rysami i zsunął się kilkaset metrów w dół. Do szpitala w Zakopanem trafił w ciężkim stanie. Oto przykład iż nawet o tej porze roku w górach jest niebezpiecznie. Wybierając sie na szlak należy pamiętać o odpowiednim ubraniu i zachowaniu zdrowego rozsądku.

Za przykładem europejskich miast również we Wrocławiu powstała plaża. Znajduje się ona na szczycie Wzgórza Partyzantów. Do jej powstania wykorzystano 220 ton piasku.

02.06.2008Dumni Polacy Dumni Polacy

Wzrost zainteresowania polskimi flagami oraz przedmiotami w barwach biało-czerwonych systematycznie rośnie. Od kilku lat popyt na tego rodzaju przedmioty znacznie się zwiększył.

29.05.2008Niekorzystne stosunki chińsko-francuskie

Pekińskie biura podróży muszą usunąć Francję ze swoich katalogów. Taką decyzję wydały władze chińskie. Oprócz tego że wycieczki do Francji zostały zawieszone to również wykreślono to państwo z wycieczek objazdowych po Europie. Postępowanie to ma związek z manifestacjami antychińskimi podczas sztafety z ogniem olimpijskim w Paryżu. Również nadanie Dalajlamie honorowego obywatelstwa Paryża zaostrzyło niekorzystne stosunki. Swym postępowaniem władze chińskie chcą zaprotestować przeciwko polityce francuskiego rządu.

W miasteczku El Alberto w stanie Hidalgo za 10 dolarów można wziąć udział w "Nocnej Przeprawie". Turyści wcielając sie w rolę imigrantów próbują nielegalnie przedostać się z Meksyku do Stanów Zjednoczonych.

Dzięki profesorowi Jamiołkowskiemu zahamowano przechył wież, a także go zmniejszono oraz umocniono fundamenty. Dokonano to dzięki specjalnym "zastrzykom" z cementu oraz wybraniu ziemi od strony północnej.

Taką akcje promocyjną w miniony weekend w Poznaniu zorganizowały władze miasta oraz organizacje turystyczne. Dzięki temu miasto odwiedziło znacznie więcej turystów, a więc akcja odniosła sukces.

Ilość turystów między 2000 a 2007 rokiem wzrosła o 210 tysięcy osób. W 2007 roku do Nysy przybyło 260 tysięcy turystów (w tym 5 tysięcy to turyści z zagranicy). W dużej mierze przyczyniło się do tego utworzenie strony internetowej promującej ten region turystyczny.

W Ogrodzie Zoologicznym (w pobliżu wybiegu dla żyraf) ustawiono 12 dinozaurów. Wystawa ta jest dodatkową atrakcją zoo oraz pomaga zrozumieć otaczającą przyrodę.

Plaże w Świnoujściu po raz trzeci zdobyły Błękitną Flagę. Takie wyróżnienie otrzymują jedynie najczystsze kąpieliska. Przyznanie Flagi oznacza przestrzeganie norm związanych z ochroną środowiska.

Do tej niewielkiej wsi w województwie łódzkim podczas Bożego Ciała przyjeżdżają tłumy wycieczek, aby zobaczyć kwieciste dywany. Zdaniem najstarszych mieszkańców wsi tradycja liczy 200 lat.

22.05.2008Bezpłatny wstęp do Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej Bezpłatny wstęp do Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej

Przez wszystkie weekendy czerwca puszczę będzie można zwiedzać bezpłatnie. Takim postępowaniem władze parku chcą zachęcić turystów do odwiedzania tego miejsca. Spacerując po puszczy możemy mieć bliższy kontakt z naturą. Będąc w parku możemy zwiedzić jego siedzibę oraz pospacerować po licznych szlakach i ścieżkach.

21.05.2008Kula czasu na latarni morskiej

Dzisiaj w południe na latarni w Nowym Porcie w Gdańsku pojawiła się zabytkowa kula czasu. Ten ażurowy, zabytkowy czasomierz waży około 75 kilogramów. Nie działał od 1929 roku. Po naprawie kula będzie codziennie wyskakiwać na szczyt masztu. Jest to jedyne tego typu urządzenie w Polsce.

Władze Neapolu mają problem ze śmieciami od grudnia 2007 roku. Wtedy niewywożone przez kilka tygodni odpady zablokowały miasto. Mieszkańcy Neapolu nie mogąc liczyć na pomoc władz wzięli sprawy w swoje ręce. W miniony poniedziałek podpalili zalegające składowiska odpadów.

20.05.2008Elektroniczne bilety lotnicze Elektroniczne bilety lotnicze

Od 1 czerwca bilety papierowe przejdą do historii. Zastąpią je nowoczesne bilety elektroniczne. Przy odprawie podróżni będą już tylko pokazywali dowód. Ich dane będą umieszczone w systemie komputerowym. Dzięki tej zmianie zostanie wycięte mniej drzew (cieszą się ekolodzy) a IATA znacznie zaoszczędzi.

Park Miniatur znajduje się w Kowarach (Kotlina Jeleniogórska). Zajmuje tereny dawnej fabryki dywanów. Budowle wykonane są w skali 1:25. W jednym miejscu można zobaczyć najważniejsze zabytki Dolnego Śląska.

Park zajmuje 40000 metrów kwadratowych. W jego skład wchodzi: Park Miniatur, Mini Lunapark, Zielony Labirynt. W Parku Miniatur możemy zobaczyć najsłynniejsze zabytki świata. Budowle wykonane są w skali 1:25.

18.05.2008Podatek denny Podatek denny

Władze Rejonowego Zarządu Gospodarki Wodnej znalazły sposób na pozyskanie nowych funduszy. Od właścicieli łodzi, statków i barek pływających po kanałach i rzekach zaczęto pobierać opłaty. Do tej pory żeglarze płacili jedynie za postój przy nabrzeżu. Pomimo iż łódź pływa po wodzie to zajmuje część dna. Tak argumentuje swoją decyzję RZGW.

16.05.2008OC dla dorożkarzy w Krakowie OC dla dorożkarzy w Krakowie

Władze Krakowa zapowiadają wniesienie obowiązkowego ubezpieczenia dla dorożkarzy. Taki zapis ma się znaleźć w umowie. Przepis ma dotyczyć tylko dorożkarzy jeżdżących po Rynku Głównym. Zdaniem policjantów polisa ma chronić kierujących przed nietypowym zachowaniem koni.

Warszawa do tej pory nie potrafiła wykorzystać swego położenia nad Wisłą. Wkrótce to ma się zmienić. Za przykładem europejskich stolic także w Warszawie ma powstać plaża, molo, kawiarenki, bulwary spacerowe i wiele innych atrakcji.

15.05.2008Ekologiczny biustonosz Ekologiczny biustonosz

Producent bielizny Triumph zaprezentował w Japonii zielony "Solar power bra". Jest to oferta skierowana do pań które chcą żyć w zgodzie z naturą i dbają o środowisko. Dzięki bateriom słonecznym umieszczonym w staniku można naładować komórkę czy iPoda. Szkoda tylko, że biustonosze zasilane bateriami słonecznymi nie trafią do sklepów. Przyczyną tego jest fakt, że panie rzadko chodzą po ulicach w samej bieliźnie.

14.05.2008Nowy przewoźnik na trasie Warszawa - Oslo. Nowy przewoźnik na trasie Warszawa - Oslo.

Skandynawskie linie SAS uruchomiły nowe połączenie Warszawa - Oslo. Do tej pory z tym przewoźnikiem do Norwegii można było polecieć z Gdańska i Krakowa. Tak więc Warszawa jest trzecim miastem, które będzie miało bezpośrednie połączenie z Oslo. Oprócz linii lotniczych SAS do Norwegii odbywają się loty z Norwegian i WizzAir.

14.05.2008Noc Muzeów

Z 17 na 18 maja będzie można zwiedzać muzea i galerie w całej Polsce. Impreza "Noc Muzeów" na stałe zagościła w programach placówek kulturalnych.

Budowę Palm Jumeirah rozpoczęto w 2001 roku a zakończono w 2007 roku. Sztuczną wyspę usypano z 94 mln metrów sześciennych piasku. Widok z lotu ptaka potwierdza iż Palm Jumeirah jest ósmym cudem świata. Wyspa o kształcie palmy sprawia niesamowite wrażenie. Oprócz trzech pięciogwiazdkowych hoteli na liściach palmy zbudowano domy, które sprzedano w trzy dni po rozpoczęciu aukcji.

W Ustce na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji uruchomiono lodowisko. Z tej nietypowej atrakcji będą mogli korzystać mieszkańcy miasta i oczywiście turyści. Będzie to jedyny tego typu obiekt na Pomorzu.

W ostatni weekend w odnowionych fortach odbył się festyn forteczny. Dzięki unijnym funduszom poddano renowacji Bastion św. Jadwigi oraz Fort Wodny.

Jeszcze do niedawna we Wrocławiu był tylko jeden hostel. Obecnie jest 14 takich obiektów. Turyści często wybierają hostele gdyż są tańsze niż hotele, a standard w nich jest znacznie wyższy niż w schroniskach.

W dniach 9 - 11 maja w Kopenhadze odbędzie się jedna z ważniejszych imprez w Danii. Karnawał Zielonoświątkowy potrwa trzy dni w ciągu których odbędą sie dwie parady. Jedna w sobotę po południu w centrum Kopenhagi, druga w niedzielną noc w Faelledparken.

W listopadzie 2006 roku Komisja Europejska zapowiedziała ograniczenie wielkości bagażu do 56x45x25 cm. Jednak na wniosek linii lotniczych termin został przesunięty na maj 2008 roku.

W długi weekend majowy stolica Tatr przeżyła prawdziwe oblężenie. Brakowało wolnych miejsc noclegowych, wszędzie korki, na Krupówkach i szlakach tłumy turystów.

W dniach 9 - 10 maja w Borysznie w województwie lubuskim odbędzie się największa tego typu impreza w zachodniej Polsce. Przybędą na nią setki turystów i miłośników fortyfikacji.

Od 1 maja w Solcu Kujawskim (położonym 30 km od Torunia) można zobaczyć największe w Polsce dinozaury. Powstanie parku ma się przyczynić do rozwoju turystyki na Kujawach. Powstał on dzięki stowarzyszeniu "Delta" (to samo które jest właścicielem ośrodka w Bałtowie). Dzięki pracy naukowców w parku można zobaczyć realistycznie odtworzony zaginiony świat dinozaurów.

Już w wakacje ma zacząć działać największe safari w centralnej Polsce. Początkowo otwarcie zaplanowano na weekend majowy. Niestety przeciągnęły się prace przy budowie zbiornika wodnego i parkingów.

02.05.2008Tropikalna Wyspa na Śląsku

Wyspa mieści się w Marklowicach na terenie byłej kopalni "Marcel". Pierwsze prace trwały ponad rok. 75% inwestycji dofinansowała Unia Europejska. Na terenie wyspy znajdują się ścieżki rowerowe i spacerowe, fontanny, gejzer, plac zabaw dla dzieci. Dla osób lubiących aktywnie spędzać czas jest ściana wspinaczkowa, skatepark oraz siłownia.

Władze Zakopanego i Sopotu podpisały umowę mającą na celu promocję obu miast. Promocja ma się odbywać w pociągach Intercity Zakopane - Sopot.

Dzisiaj około godziny 12 pod Wawel ma przybyć książę Karol wraz z małżonką księżną Kamilą. Ma zwiedzić Kościół Mariacki a także pospacerować po Krakowskim Rynku.

W Zarzeczu na Żywiecczyźnie na terenie byłego ośrodka wypoczynkowego ma powstać nowoczesny hotel i cztery apartamentowce. Inwestor pragnie by żywieckie jezioro znowu zaczęło przyciągać turystów.

Jeśli ktoś chce odpocząć w ciszy i spokoju to stanowczo odradzamy góry. Pomimo zapowiadanej złej pogody większość miejsc noclegowych już od dłuższego czasu jest zarezerwowana.

Od 25.04 rozpoczyna sie sprzedaż biletów lotniczych na Ukrainie. Węgierskie linie są pierwszym tanim przewoźnikiem w kraju.

Krakowscy radni wstrzymali się z wydaniem decyzji w sprawie dzierżawy ziemi w zakolu Wisły. Twierdzą, iż dokładniej chcą się zapoznać z sytuacją prawną terenu. To trochę dziwne , gdyż wszystkie dokumenty są w porządku a projekt plaży jest zgodny z projektem zagospodarowania przestrzennego.

We wrocławskim zoo będzie można obejrzeć blisko 50 gatunków motyli z całego świata. Wśród nich między innymi toksyczne egzemplarze z Ameryki Południowej czy jedne z największych motyli morpho achilles.

Od wczoraj tj. od 22.04 nie wychodząc z domu można zwiedzić muzeum. Ma to szczególne znaczenie dla kombatantów mieszkających za granicą, a także dla ludzi mających problem z poruszaniem się.

Po raz siedemnasty we Włoszech odbywają się mistrzostwa w pieczeniu pizzy. Bierze w nich udział 450 piekarzy w różnym przedziale wiekowym.

18.04 unijni ministrowie przyjęli mandat negocjacyjny, który jest podstawą do rozpoczęcia negocjacji w sprawie wiz.

Od 20 kwietnia w warszawskiej Królikarni można oglądać zdjęcia hiszpańskiego reżysera i scenarzysty. W Polsce prace Carlosa Saury prezentowane są po raz pierwszy. Jest to 99 fantastycznych czarno - białych zdjęć.

Od kilku dni w argentyńskiej stolicy króluje dym. Jej mieszkańcy narzekają na ból gardła i łzawienie oczu.

Wczoraj tj. 19.04 rozpoczął się sezon turystyczny w Opatowie. Pomimo złej pogody wielu turystów wzięło udział w pierwszych wycieczkach.

W dniach 10 - 17 maja na zamek w Łańcucie przybędzie 250 artystów z siedmiu krajów świata. Festiwal odbędzie sie po raz 47.

18.04.2008Żółw Gigant

W północnym Wietnamie odnaleziono żółwia z gatunku Rafetus Swinhoei. Ten żółw o miękkiej skorupie jest jednym z najbardziej zagrożonych gatunków na świecie.

Grupa TravelOne.pl przeprowadziła analizę cen wczasów. Wynika z niej iż w 2008 roku najdroższym miejscem na wypoczynek z własnym dojazdem jest polskie wybrzeże. Na tygodniowy pobyt podobny cenowo co w Polsce można pojechać do Włoch, Chorwacji czy Bułgarii.

W związku z ogromną biurokracją rząd holenderski pozwoli na zgłaszanie swych danych drogą internetową. Ma to dotyczyć urodzeń, ślubów cywilnych i zgonów.

Z roku na rok zmniejsza się liczba turystów odwiedzających papieskie miasto. Niegdyś do miasta zjeżdżały tłumy wycieczek by obejrzeć Bazylikę, Muzeum Miejskie no i oczywiście spróbować słynnych wadowickich kremówek.

Wdrażanie tego systemu trwało ponad dwa lata. Korzystają z niego wszystkie grupy odwiedzające muzeum. Tuż przy wejściu turyści otrzymują słuchawki. Słyszą w nich głos przewodnika, który oprowadza ich po obiekcie.

Jest szansa że niebawem na odcinku Łódź - Konin powstaną pierwsze stacje benzynowe, hotele i restauracje. Obecnie są tylko parkingi z toaletami. Na ponad 100 km odcinku który powstał ponad półtora roku temu nie ma żadnej stacji benzynowej.

16.04.2008Ośmiotysięczne korzenie drzew

Najstarsze na świecie korzenie drzew iglastych odnaleziono w regionie Dalarna, w środkowej Szwecji. Dotychczas uważano iż pierwsze drzewa iglaste, w tym głównie sosny pojawiły się na Półwyspie Skandynawskim około 3 tysięcy lat temu. Dzięki badaniom genetycznym stwierdzono, że odkryte korzenie i rosnący w tym regionie las wywodzą się z tego samego nasienia.

Samolot linii Centralwings, który awaryjnie lądował w czwartek na Okęciu znowu miał awarię. W poniedziałek na lotnisku w Dublinie trzykrotnie podchodził do lądowania.

15.04.2008Powstanie Giganta w USA Powstanie Giganta w USA

W wyniku fuzji linii Delta Air Lines i Nortwest Airlines staną się one największym przewoźnikiem na świecie. Przewoźnik o nazwie Delta zasłynie z liczby przewożonych pasażerów. Ich połączenie ma związek z kryzysem w lotnictwie pasażerskim, do którego przyczynia się ciągły wzrost paliw.

Zazwyczaj sezon żeglarski rozpoczynał się na początku maja. W tym roku pierwszy jacht wypłynął już na pod koniec marca. Wszyscy śmiałkowie którzy czarterują jachty o tej porze roku liczą się ze zmienną pogodą.

Enric Sala, hiszpański biolog uważa, iż w ciągu niewielu lat morze przekształci się w zbiornik składający się z meduz i bakterii.

W niedzielę w Montevideo w stolicy Urugwaju został pobity dotychczasowy rekord w grillowaniu. W 2006 r. w Meksyku upieczono osiem ton mięsa. W Montevideo na ruszt trafiło dwanaście ton wołowiny.

Poważny problem mają właściciele pensjonatów i restauracji we Władysławowie. Obawiają się, iż zalegające góry śmieci mogą odstraszyć turystów.

Niepowtarzalną kawę można od niedawna nabyć w londyńskich kawiarniach za bagatela 50 funtów (ponad 200 zł) za filiżankę. Kopi Luwak pochodzi z Indonezji.

W dzisiejszym Życiu Warszawy ukazał się interesujący artykuł dotyczący rowerowej komunikacji. Warszawa biorąc przykład za Paryżem i Londynem chce wprowadzić w mieście system rowerowy.

11.04.2008Tybet nie dla turystów Tybet nie dla turystów

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami od 1 maja Tybet miał być dostępny dla turystów. Niestety tak sie nie stanie. Władze Tybetu dla zapewnienia bezpieczeństwa sztafety z ogniem, który ma zostać wniesiony na początku maja na Mont Everest podtrzymują swój zakaz. Dla biur podróży to ogromna strata, gdyż z roku na rok przybywa miłośników ekstremalnych podróży.

Przez dwa miesiące (20.03-18.05) ogrody są jedną z największych, wiosennych atrakcji Holandii. Pośród drzew, krzewów i sadzawek (na około 30 ha) prezentowane jest siedem milionów sadzonek kwiatów cebulowych (tulipany, hiacynty, narcyzy, krokusy).

Choć sezon narciarski dobiega już końca są miejsca w Polsce gdzie nadal można pojeździć na nartach czy desce. Najlepsze warunki są w rejonie Kasprowego Wierchu. Miejscami leży do 165 cm śniegu.

Niegdyś wycieczki opłacało się kupować w ofercie last minute. Obecnie biura podróży oferują znaczne upusty w ramach sprzedaży first minute. Turyści już wiosną a nawet zimą mają wykupiony letni wyjazd. Niestety przez te kilka miesięcy wiele rzeczy może się wydarzyć i co wtedy?

Dzisiaj rano samolot linii Centralwings Boeing 737 miał problemy z podwoziem. Tuż po starcie pilot zakomunikował wieży, iż wskaźnik nie wykazuje prawidłowego zamknięcia podwozia. Załoga podjęła decyzję o powrocie na warszawskie lotnisko.

Dzięki decyzjom Komisji Europejskiej rozmowy w samolotach staną się codziennością. Obecnie na pokładzie samolotu można jedynie korzystać z telefonu satelitarnego. Dzięki projektowi przepisów ułatwiających rozmowy telefoniczne ma się to niebawem zmienić.

Od czwartku w muzeum będzie dostępna nowa wystawa. Będzie można obejrzeć wiele ciekawych eksponatów związanych z postaciami historycznymi.

08.04.2008Rowerem na Olimpiadę

8 kwietnia 2008 roku Krzysztof Skok, student Uniwersytetu Gdańskiego wyruszy na wycieczkę rowerową do Pekinu. Na miejsce ma dotrzeć w dniu Otwarcia Igrzysk tj. 8 sierpnia 2008 roku. Droga prowadzi z Gdańska przez Wilno, Daugavpils, Moskwę, Irkuck, Ułan Bator, Szanghaj, Pekin. Podróż zorganizował "Wostok" Studenckie Koło Naukowo-Przyrodnicze UG.

08.04.2008Francuskie rzeźby

Na plaży w północnej Francji można obejrzeć blisko 200 niesamowitych rzeźb piaskowych. Ta oryginalna wystawa przyciągnie rzesze turystów a także wielu Francuzów.

08.04.2008Sztuczna wyspa w Sopocie Sztuczna wyspa w Sopocie

Powstanie sztucznej wyspy o powierzchni 20 ha ma na celu promocje miasta, żeglarstwa oraz sportów wodnych. Dzięki nowemu portowi jachtowemu szerzej w tym regionie rozwinie się hotelarstwo, zaplecze gastronomiczne, z czym wiążą się nowe miejsca pracy. Marina będzie miała kształt elipsy o wymiarach: 550 m x 450 m. Port będzie w stanie pomieścić około 350 jachtów. Wyspę z lądem ma łączyć 500 metrowe, kilkupoziomowe molo. Port stanie się również niebywała atrakcją dla turystów. Zapewne będzie to również doskonałe miejsce na wypoczynek i spacery dla mieszkańców Trójmiasta.

07.04.2008Targi Turystyki i Wypoczynku - Lato 2008

Po raz trzynasty w Warszawie w dniach 18 - 20 kwietnia odbędą się targi turystyczne. Na te parę dni Akademia Wychowania Fizycznego przy ulicy Marymonckiej 34 stanie się znakomitym miejscem promocji dla biur podróży, przedstawicieli hoteli, pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych, SPA. Targi to okazja do zapoznania się z licznymi ofertami biur podróży oraz możliwość wykupienia wycieczek po promocyjnych cenach. Każdy zgodnie z własnymi zainteresowaniami znajdzie coś dla siebie. Targom towarzyszą liczne atrakcje, takie jak: koncerty, konkursy, degustacje potraw regionalnych. Dla sympatyków turystyki kempingowej odbędzie się III Warszawski Zlot Caravingowy.

26.07.2007Czy Pustynia Błędowska zniknie?

Pustynia Błędowska to unikat na naszym kontynencie. Niestety może ona zniknąć z naszego krajobrazu. W ciągu ok. 200 lat jej powierzchnia zmniejszyła się z 80 do 32 km. kw. a teren pokryty piachem i mający jeszcze wygląd prawdziwej pustyni to tylko około 1/3 tego obszaru. Szansą dla pustyni jest program "natura 2000". Czy Pustynia Błędowska przetrwa?

7 lipca 2007 na uroczystej gali w Lizbonie przedstawiono 7 nowych cudów świata wyłonionych w drodze głosowania przez Internautów.

05.07.2007Oblężenie Malborka

W dniach 18-22 lipca na zamku krzyżackim w Malborku będą organizowane imprezy związane z oblężeniem stolicy zakonu. Inscenizacja samego oblężenia Malborka odbędzie się 20 oraz 21 lipca o godz 22.00.

W sobotę 14.07.2007r. o godz. 14.00 na polach pod Grunwaldem rozpocznie się inscenizacja słynnej bitwy polsko-krzyżackiej. Przygotowania do bitwy rozpoczną się jednak już w poniedziałek 09.07.2007r. Wszystkie imprezy zakończą się w niedzielę 15.07.2007r. W samej bitwie weźmie udział ponad 1400 rycerzy. Inscenizacje obejrzy około 70tys. widzów.

National Geographic zorganizowało poraz trzeci Wielki Konkurs Fotograficzny. Trwa on od 1 czerwca do 31 sierpnia 2007r. Prace przyjmowane są w następujących kategoriach: Natura, Ludzie, Kultura, Extreme, Moja Przygoda z National Geographic (tylko dla prenumeratorów) oraz w dwu kategoriach dla zdjęć z telefonów komórkowych: Fotoblog, Uchwyć chwilę.

Z cyklu TERRA INCOGNITA przedstawia, zapraszamy do kina Luna na cztery pokazy slajdów inspirowane górami. Na początku zdobędziemy najwyższe partie gór, później spróbujemy zobaczyć je oczyma dziecka, podążymy lodowym górskim szlakiem a w końcu niemal dotkniemy gorących wulkanów. Slajdy wyświetlane przy pomocy dwóch zsynchronizowanych rzutników (technika diaporamy) będzie uzupełniać autorski komentarz i muzyka.

12.02.20077 nowych Cudów Świata

Wybierz 7 nowych Cudów Świata. W głosowaniu pod patronatem UNESCO biorą udział budowle powstałe przed rokiem 2000 a nie tylko starożytne. Głosowanie odbywa się na stronie: www.new7wonders.com

Zapraszamy do kina Wisła na pokazy slajdów podróżniczych organizowane przez Klub Podróży Jarema. Kino charakteryzuje się ciekawą lokalizacją i dobrym dojazdem.

Z cyklu TERRA INCOGNITA przedstawia, zapraszamy na cztery pokazy slajdów o wyprawach rowerowych do kina Luna, w sobotę 10 lutego. Pasjonaci podróży na rowerach zabiorą nas w różne zakątki świata (m.in. Islandia, Norwegia, pustynia Gobi w Mongolii). Opowiedzą o swoich trudach i przygodach oraz o niezależności w podróżowaniu, którą daje rower. Slajdy będą wyświetlane na kinowym ekranie przy pomocy dwóch zsynchronizowanych rzutników (technika diaporamy), towarzyszyć im będzie opowieść autora pokazu i muzyka.

W sobotę 20 stycznia 2007 w kinie Luna odbędą się cztery fascynujące i różnorodne pokazy slajdów o Indiach. Slajdy wyświetlane będą przy pomocy dwóch zsynchronizowanych rzutników (w technice diaporamy). Pokaz będzie uzupełniony poprzez autorski komentarz oraz muzykę.

W Muzeum Ziemi PAN w Warszawie odbywa się cykl pokazów slajdów podróżników i pasjonatów pod tytułem: "Podróżnicze pasje".

29.12.2006Śmierć 12-letniej turystki na Gubałówce

Wczoraj, 28 grudnia 2008r. na Gubałówce stoczył się w dół stoku uderzając w grupę ludzi samochód marki Citroen na zakopiańskich numerach rejestracyjnych. W wypadku zginęła 12-letnia obywatelka Izraela a turystka z Rosji trafiła do szpitala z obrażeniami nóg. Policja ustala przyczyny wypadku.

Od poniedziałku 25.12.2006 od godziny 10.00 ruszył nowy wyciąg krzesełkowy na Czantorię.

W dniu dzisiejszym zostało odwołane kilkaset lotów z lotniska Heathrow w Londynie w związku z utrzymują się drugi dzień mgłą.

Stacja narciarska Wierchomla rozpoczęła naśnieżanie stoków.

W ramach Świątecznej Promocji Last Minute, bilety na wybrane rejsy w okresie od 15 stycznia do 24 marca dostępne będą już od 1 zł + opłaty*

17 grudnia 2006r. w Zakopanem otwarto pierwszy w Polsce Aquapark zasilany wodą ze źródeł geotermalnych o temperaturze 36 stopni.

Kalendarium
Relacje z imprez
Relacje z wypraw
Poradniki
Sprzęt
Kursy walut
EUR4,1310 PLN
USD3,0503 PLN