Trasy - Polska
Trasy - Zagranica

Kurtki przeciwwiatrowe

Strona: 1
Jeszcze kilkanaście lat temu kurtki przeciwwiatrowe zwane popularnie wiatrówkami były najpopularnieszymi kurtkami turystycznymi. Obecnie coraz trudniej je kupić bo wypierają je kurtki Gore-Tex'owe lub z innych materiałów nieprzemakalnych i oddychających. Jednak wiatrówki mają ciągle kilka zalet: są tanie, lekkie i zajmują mało miejsca w plecaku (wygrywają pod tym względem nawet z Gore-Tex paclite), są wodoodporne, choć oczywiście nie tak jak Gore-Tex. Ich wodoodporność wystarcza zazwyczaj na znalezienie lepszego schronienia. Jej wadą jest brak oddychalności co może powodować pocenie się.

Wiatrówki można również używać w zimie. Nie chroni ona wogóle przed zimnem i dlatego trzeba założyć pod nią ciepłe ubranie ale śnieg nie przykleja się do jej powierzchni i nie powoduje przemakania materiału. Przy uprawianiu bardziej aktywnych sportów zimowych można łatwo się spocić.

Idealna wiatrówka powinna być długa, mieć duży, chowany w stójce i chroniący przed wiatrem kaptur, wywietrzniki pod pachami ułatwiające wentylację (szczególnie, że sama kurtka nie jest oddychająca), regulowany ściągacz u dołu i ściągacze na rzepy przy mankietach, suwak umożliwiający rozsuwanie kurtki również od dołu z ochronną patką, duże, głebokie, zapinane na suwak kieszenie.
<< 1 >>
Kalendarium
Relacje z imprez
Relacje z wypraw
Poradniki
Sprzęt
Kursy walut
EUR4,1310 PLN
USD3,0503 PLN