Trasy - Polska
Trasy - Zagranica

Jak się ubrać?

Strona: 1
Sposób ubierania zależy przede wszystkim od warunków pogodowych z jakimi możemy spotkać się w czasie naszej wycieczki. To co jest jednak pewne to obecnie odchodzi się od odzieży wykonanej z materiałów naturalnych na korzyść tzw. odzieży technicznej, wykonanej z materiałów sztucznych, najczęściej poliestrowych. Nowoczesna odzież techniczna ma tę przewagę w porównaniu do naturalnej, że w każdych warunkach jest w stanie zapewnić optymalny komfort cieplny i wilgotnościowy, czego materiały naturalne nie gwarantują. Chyba jedynym naturalnym materiałem używanym w odzieży technicznej jest puch. Wykorzystuje się go w kurtkach przeznaczonych np. do wspinaczki wysokogórskiej czy podróży na bieguny, gdzie komfort cieplny zapewniany przez odzież polarowo-goreteksową jest zbyt niski.

Wysokie temperatury
Przy wysokich temperaturach należy stosować odzież szybko odprowadzającą pot i zapewniającą uczucie chłodu jak np. coolmax. Bardzo ważna jest również ochrona głowy przed ewentualnym udarem słonecznym i oczu przed nadmierną ilością promieni słonecznych a szczególnie promieni UV.

Niskie temperatury
Przy niskich temperaturach najlepszym sposobem ubierania się jest system 3 warstwowy, który wywodzi się z dawnego systemu ubioru na tzw. cebulkę. Podstawą systemu trójwarstwowego jest bielizna termoaktywna, szybko odprowadzająca wilgoć do kolejnej warstwy dając ciału uczucie suchości i ciepła. Do jej produkcji wykorzystuje się materiały poliestrowe takie jak Polartec PowerDry, Polartec 100, PowerStrech, RevlOn czy Colmax. W żadnym wypadku nie należy używać bielizny bawełnianej, ponieważ schnie ona bardzo powoli a więc po przepoceniu pozostawia ciągłe uczucie zimna. Drugą warstwę stanowi bluza polarowa. Najczęściej stosowanymi tkaninami tej warstwy są: Polar 200, Polar 300, Polar ThermalPro. Jej zadaniem jest odprowadzenie wilgoci od bielizny do trzeciej warstwy oraz zapewnienie organizmowi ciepła poprzez ochronę przed niską temperaturą, wiatrem i wilgocią ale nie przed deszczem. Ostatnią warstwę stanowi kurtka nieprzemakalna z membraną, którą najczęściej stanowi Gore-Tex i jego odmiany.

Obuwie
Najlepszym obuwiem do wszelkiego rodzaju wędrówek, a szczególnie wycieczek w trudny, górski teren jest tzw. obuwie trekingowe, wykonane ze skóry, nubuku lub cordury, zawierające membranę Gore-Tex lub podobną oraz podeszwę Vibram.
<< 1 >>
Kalendarium
Relacje z imprez
Relacje z wypraw
Poradniki
Sprzęt
Kursy walut
EUR4,1310 PLN
USD3,0503 PLN