Trasy - Polska
Trasy - Zagranica

Aparat cyfrowy dla podróżnika

Strona: 2
chociaż lepiej kupić 512MB lub nawet 1GB (=1024MB) co umożliwi zapisanie większej liczby zdjęć w czasie jednej podróży. Przy obecnie szybko spadających cenach kart pamięci warto zakupić karty o pojemności kilku GB.

Akumulatorki
W aparatach cyfrowych wykorzystuje się albo firmowe dedykowane akumulatorki albo baterie/akumulatorki typu AA (tzw. paluszki). Akumulatory dedykowane mają zazwyczaj większą pojemność przy mniejszej wadze niż paluszki, są jednak niestety droższe, choć obecnie można spotkać ich tanie zamienniki firm niezależnych. Zawsze warto mieć przy sobie jeden lub dwa zapasowe akumulatory (lub zestawy akumulatorków typu AA). Jeśli mamy tylko jeden akumulator i chcemy zrobić większą liczbę zdjęć to należy ograniczyć do minimum korzystanie z wyświetlacza na korzyść wizjera, który pobiera dużo mniej prądu.

Wyjścia
Każdy aparat cyfrowy wyposażony jest w wyjście USB. Najlepiej jeśli jest to USB II ponieważ przesyłanie zdjęć z aparatu do komputera trwa dużo krócej niż przy USB I. Mile widziane jest również wyjście TV, dzięki któremu możemy obejrzeć nasze zdjęcia np. na telewizorze w hotelu.

Nagrywanie notatek dźwiękowych
Opcja ta umożliwi zazwyczaj dogranie do każdego zdjęcia krótkiej notatki głosowej co może później ułatwić zidentyfikowanie zawartości zdjęcia.

Nagrywanie filmów
Aparat z tą funkcją umożliwia nagrywanie krótkich filmików z dźwiękiem, które można później odtworzyć na komputerze. Ich jakość jest różna w różnych modelach aparatów jednak nigdy nie dorównuje filmom wykonanym nawet najprostszymi modelami kamer video. Dodatkowo wadą filmów jest to, że zajmują strasznie dużo miejsca na karcie pamięci.

Wyświetlacz i wizjer
Prawie wszystkie aparaty cyfrowe mają ekran LCD, który może służyć jako wizjer lub do późniejszego przeglądania zdjęć (w lustrzankach cyfrowych do niedawna służył tylko do podglądu już wykonanych zdjęć i nie umożliwiał kadrowania przed wykonaniem zdjęcia ale w najnowszych modelach lustrzanek również można kadrować na ekranie LCD). Przy wyborze aparatu należy zwrócić uwagę na jego wielkość, jasność i kontrast. Niektóre aparaty oferują ekran uchylny lub uchylno-obrotowy, który ułatwia wykonywanie zdjęć w niektórych sytuacjach.
W najprostszych lustrzankach jak wizjer stosuje się układ lunetkowy (jak w najtańszych aparatach analogowych), w bardziej zaawansowanych w wizjerze umieszczony jest miniaturowy ekran LCD a w lustrzankach cyfrowych stosuje się układ luster lub pryzmat pentagonalny.

Akcesoria dodatkowe
Tylko niektóre aparaty cyfrowe mają możliwość stosowania dodatkowych lamp błyskowych, filtrów, nasadek szerokokątnych lub tele, pilotów lub wężyków spustowych itd. Wszystkie te możliwości mają oczywiście lustrzanki cyfrowe plus dodatkowo możliwość zmiany obiektywu czy podłączenia dodatkowego uchwytu z bateriami, tzw. gripa.

Wymiary i waga
Mniejszy rozmiar i waga aparatu to przede wszystkim łatwiejsze jego przenoszenie i możliwość posiadania przy sobie prawie przez cały czas ale to również większe drgania przy wykonywaniu zdjęcia. Bardzo mała waga tanich aparatów mniej znanych firm może też oznaczać wykorzystanie gorszej jakość elementów (szczególnie soczewek, które mają największy wpływ na jakość zdjęć).

<< 1 2 >>
Kalendarium
Relacje z imprez
Relacje z wypraw
Poradniki
Sprzęt
Kursy walut
EUR4,1310 PLN
USD3,0503 PLN