Trasy - Polska
Trasy - Zagranica

Aparat cyfrowy dla podróżnika

Strona: 1

Jakość i możliwości obecnych aparatów są na tyle duże, że w zastosowaniach podróżniczych nie warto już zastanawiać się czy kupić aparat analogowy czy cyfrowy. Wybór jest prosty - cyfrowy. Wynika to przede wszystkim z niższych kosztów wykonywania większej ilości zdjęć. Teraz możesz już w aparacie ocenić czy dane zdjęcie "wyszło" i zrobić papierowe odbitki tylko tych zdjęć, które są tego warte.


Obecnie na rynku znajduje się ogromny wybór aparatów cyfrowych dlatego przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka funkcji i możliwości, które mają lub nie znaczenie dla podróżnika.


Liczba pikseli
Czym większa liczba pikseli na matrycy aparatu tym więcej szczegółów może pojawić się na zdjęciu. Pozwala to również na wykonanie większych odbitek czy kadrowanie zdjęć bez utraty jakości na wydruku (odbitce). Absolutnym minimum jest obecnie 2 mln pikseli, jednak jeśli czasami chcielibyśmy uzyskać odbitki większe niż 10x15 lub wykadrować je później na komputerze to musimy pomyśleć o aparacie z 3 lub 4 mln pikseli. 5 mln pikseli wystarczy aby zrobić odbitki 20x30 oraz umożliwi zaawansowaną komputerową obróbką zdjęcia. Obecnie produkowane aparaty zazwyczaj mają powyżej 5 mln pikseli a w związku z tym nie powinien to być najważniejszy parametr brany pod uwagę przy zakupie nowego aparatu, bo różnice pomiędzy zdjęciem zrobionym z matrycy 7 czy 8 mln pikseli nie będą się różniły jeśli np. wystarczą nam odbitki 13x18 czy też będziemy oglądać zdjęcia na ekranie telewizora.

Procesor i oprogramowanie wewnętrzne aparatu
Każdy aparat cyfrowy posiada procesor obrazowy i oprogramowanie przetwarzające sygnał zarejestrowany na matrycy na plik cyfrowy. To od jakości i możliwości procesora i oprogramowania zależy jakość odwzorowania kolorów, poziom szumów, możliwości aparatu, szybkość jego pracy i uruchamiania itp.

Jasność i krotność obiektywu (zoom)
Równie ważna przy wyborze aparatu jest jasność obiektyw i jego krotność, czyli zoom.
Czym większa jasność obiektywu (np. oznaczenie 2,8 oznacza obiekty jaśniejszy niż 4) tym mniej światła potrzebuje obiektyw aby wykonać poprawne zdjęcie przy małej ilości światła bez użycia lampy błyskowej lub też uzyskać mniejszą głębię ostrości.
Aparaty cyfrowe posiadają zazwyczaj obiektyw o zmiennej ogniskowej, czyli zoom. Najczęściej spotykane zoomy mają krotność od 3x do 10x. Większy zakres ogniskowych pozwala na wygodniejsze fotografowanie różnych motywów z tej samej pozycji. Liczy się tylko zoom optyczny, ponieważ cyfrowy można uzyskać w komputerze naciskając przycisk powiększenia. Zoom cyfrowy powoduje pogorszenie jakości oglądanego obrazu.
Te parametry mają mniejsze znaczenie przy zakupie lustrzanki cyfrowej z wymiennymi obiektywami.

Funkcje i właściwości
Bardziej zaawansowane, i zazwyczaj droższe, aparaty posiadają zazwyczaj więcej funkcji niż prostsze modele. Są to np.: większa liczba programów tematycznych, możliwość ustawienia większości parametrów ręcznie, korekty ekspozycji czy balansu bieli, możliwości podłączenia dodatkowej lampy błyskowej, większego zakresu czasów naświetlania itd.

Wykorzystywany rodzaj kart pamięci
- najbardziej popularne rodzaje to CompactFlash (CF), SecureDigital (SD) oraz MultiMedia Card (MMC), które są najtańsze w przeliczeniu na 1MB pamięci. Często spotykane są również MemoryStick i MemoryStick Duo (tylko aparaty Sony) oraz xD-Picture Card (tylko aparaty Olympus i Fuji). Są one jednak dużo droższe od poprzednich ponieważ produkuje je dużo mniejsza liczba producentów. Absolutnie minimalną pojemnością karty dla podróżnika jest 256MB,
<< 1 2 >>
Kalendarium
Relacje z imprez
Relacje z wypraw
Poradniki
Sprzęt
Kursy walut
EUR4,1310 PLN
USD3,0503 PLN